Neprofitne organizacije koje podliježu reviziji dužne su do 30. lipnja tekuće godine objaviti na svojim mrežnim stranicama revizorsko izvješće o obavljenoj reviziji godišnjih financijskih izvještaja.
Osim već svima poznatih obveznika revizije koji su definirani Zakonom o računovodstvu i Zakonom o reviziji, obvezi revizije podliježu i izvještaji poslovnih subjekata za koje je takva obveza uređena posebnim propisima. Takav je i Zakon o financijskom poslovanju i računovodstvu neprofitnih organizacija (NN 121/14) koji se primjenjuje od 01.01. 2015. godine. Reviziji godišnjih financijskih izvještaja tako podliježu financijski izvještaji za 2015. godinu i dalje.
Člankom 32. Zakona, definirano je da financijski izvještaji neprofitne organizacije koja je u prethodnoj godini imala ukupan prihod od tri do uključivo deset milijuna kuna podliježu revizijskom uvidu, dok financijski izvještaji neprofitne organizacije koja je u prethodnoj godini imala ukupan prihod iznad deset milijuna kuna podliježu reviziji koja se obavlja sukladno revizijskim propisima.
Neprofitne organizacije koje podliježu reviziji dužne su do 30. lipnja tekuće godine objaviti na svojim mrežnim stranicama revizorsko izvješće o obavljenoj reviziji godišnjih financijskih izvještaja, odnosno o uvidu u financijske izvještaje za prethodnu godinu, uz iznimku sindikata i udruga poslodavaca.
Sindikati i udruge poslodavaca dužni su do 30. lipnja tekuće godine dostaviti Ministarstvu financija revizorsko izvješće o obavljenoj reviziji godišnjih financijskih izvještaja, odnosno o uvidu u financijske izvještaje za prethodnu godinu. Samostalno odlučuju hoće li revizorsko izvješće o obavljenoj reviziji godišnjih financijskih izvještaja, odnosno o uvidu u financijske izvještaje za prethodnu godinu prezentirati i ostalim zainteresiranim stranama ako se time ne narušava njihovo slobodno i neovisno djelovanje.
Sukladno Zakonu o reviziji, ugovor s revizorom potrebno je sklopiti do 30. rujna godine na koju se revizija odnosi.
Uvođenjem obvezne revizije financijskih izvještaja određenih neprofitnih organizacija neće se znatno povećati broj poslovnih subjekata čiji su izvještaji prije javne objave prošli postupak revidiranja, budući da takvih organizacija nema puno (procjenjuje se da oko 120 neprofitnih organizacija podliježe obvezi potpune revizije), ali korisnicima informacija trebalo bi dati pouzdaniju sliku o načinu raspolaganja sredstvima tih organizacija koji često dolaze iz javnih izvora i do sada nisu bili u posebnom fokusu zakonodavca te je kontrola utroška često bila manjkava.
Piše: Marin Mijolović za Burzu